Cena cestovania zadarmo

Autor: Marek Ondruš | 23.10.2014 o 12:17 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  1808x

Vláda Slovenskej republiky schválila na slovenské pomery revolučný nápad, cestovanie zadarmo pre nízkopríjmové a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Nebudem sa v tomto texte zamýšľať nad tým, či je to spravodlivé alebo nie. Skôr sa chcem zamerať na analýzu tohto kroku, jeho financovanie a najmä, aké bude cestovanie železničnou dopravou po 17. novembri.

Takýmto krokom vlády samozrejme vznikne železničným prepravcom ZSSK a Regiojet výpadok v príjmoch, ktorý im bude musieť štát nahradiť. Pre nezainteresovaných, príjmy železničných prepravcov sú zložené z dvoch dielov, z tržieb od cestujúcich a z dotácie, ktorú im poskytuje ministerstvo ako náhradu za vozenie vlakov vo verejnom záujme a za nízke ceny. Kým dotácia sa pohybuje približne vo výške 200 miliónov, tržby ZSSK sú okolo 100 miliónov. Ministerstvo dopravy na kompenzáciu svojho rozhodnutia vyčlenilo "celých" 13 miliónov eur, čím sa dotácia zvýši z 205 na 218 miliónov eur. Táto suma je však nereálna, čo si ukážeme pomerne jednoduchým výpočtom. Podiel študentov na celkovom počte cestujúcich je približne jedna tretina. Keďže momentálne platia polovičné lístky, tak na tržbách sa podieľajú približne dvadsiatimi percentami (15% by bolo príliš málo, nakoľko dôchodcovia platia symbolické cestovné, čím zvyšujú podiel financií od študentov). Keď si vypočítame 20% zo 100 miliónov (výška tržieb), tak nám rozhodne nevyjde 13, ale 20 miliónov. A to ešte nie je do toho započítaná kompenzácia za zvýšený počet spojov, ktorý už bol ohlásený. Namieste je otázka, na základe čoho ministerstvo prišlo na sumu 13 miliónov? Podhodnotenie tejto sumy už v podstate priznal aj minister dopravy Ján Počiatek, keď konštatoval, že ďalšie prípadné náklady sú pripravení poskytnúť zo zdrojov ministerstva. Ďalšou trhlinou vo financovaní je očakávaný (a pomerne logický) prepad počtu platiacich cestujúcich. Veď kto by už chcel cestovať v natrieskanom vlaku plnom študentov a dôchodcov. Mnoho ľudí si radšej vyberie komfortnejší spôsob dopravy, teda pravdepodobne auto. Keďže nikto presne nedokáže odhadnúť ako sa zmenia počty platiacich a neplatiacich cestujúcich, zostáva otázka "Koľko nás to bude vlastne stáť?" veľkou záhadou.

Kto si chce už teraz predstaviť, ako to bude vyzerať po 17. novembri, odporúčam zviesť sa niektorým z posilových piatkových či nedeľných vlakov. Ak totiž bližšie nahliadneme do radenia vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, tak zistíme že zrekonštruovanými vozňami dokážu pokrývať takmer všetky rýchliky (s výnimkou piatkových a nedeľných spojov) na všetkých významnejších tratiach a vďaka eurofondom aj časť regionálnych osobných vlakov, najmä v okolí Žiliny a Bratislavy. Posilové vlaky sú ale trošku iná káva. Sú zložené z minimálne tridsaťročných "dobytčákov" so známymi koženkovými sedačkami, prípadne lôžkových vozňov (na denných spojoch podotýkam),  ktoré sú úplne plné študentov. Nezriedka sú plné i uličky a cestujúci stoja aj na schodíkoch pri dverách. Približne takto to bude vyzerať. Bude totiž potrebné zaviesť množstvo nových spojov, pre ktoré jednoducho ZSSK nemá adekvátne vozne. Dôkazom je i informácia, ktorú priniesol portál idnes.cz, že ZSSK rokuje o nákupe vyradených! vozňov od Českých dráh, ktoré plánuje využiť práve na nové vlaky pre študentov a dôchodcov.

Skúsme si trochu zaprorokovať. Áno, vlaky budú plné ľudí (z čoho budú šťastní najmä starí súdruhovia železničiari, ktorí dodnes s láskou spomínajú na preplnené 15-vozňové súpravy za socializmu) a počet prepravených študentov a dôchodcov bude rásť. A keďže títo ľudia budú cestovať zadarmo, nebude im veľmi vadiť badateľný pokles komfortu cestovania. Avšak práve kvôli zníženému komfortu začne ubúdať normálnych platiacich cestujúcich. Samozrejme tí, ktorí nemajú možnosť cestovať autom zostanú verní železnici, ale cestujúci, ktorí majú na výber si preplnený vlak rozhodne nezvolia. A tak moderný cieľ železnice, ktorým je prilákanie cestujúcich z áut zostane na Slovensku utópiou.

Rozhodnutie vlády hlása návrat do časov súdruhov. Ale od ľudí, ktorí si November 89 buď nevšimli, alebo kachličkovali kúpeľňu nemôžeme nič iné čakať.  

Autor je sprievodca vo vlaku.

 

Zdroje:
http://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/2014_pdf/VS_ZSSK_SK_2013.pdf

http://ekonomika.idnes.cz/drahy-opravi-dalsi-stare-vozy-cast-pronajmou-na-slovensko-pn8-/eko-doprava.aspx?c=A141022_093122_eko-doprava_suj

http://www.zelpage.cz/razeni/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?