reklama

Cena cestovania zadarmo

Vláda Slovenskej republiky schválila na slovenské pomery revolučný nápad, cestovanie zadarmo pre nízkopríjmové a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Nebudem sa v tomto texte zamýšľať nad tým, či je to spravodlivé alebo nie. Skôr sa chcem zamerať na analýzu tohto kroku, jeho financovanie a najmä, aké bude cestovanie železničnou dopravou po 17. novembri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Takýmto krokom vlády samozrejme vznikne železničným prepravcom ZSSK a Regiojet výpadok v príjmoch, ktorý im bude musieť štát nahradiť. Pre nezainteresovaných, príjmy železničných prepravcov sú zložené z dvoch dielov, z tržieb od cestujúcich a z dotácie, ktorú im poskytuje ministerstvo ako náhradu za vozenie vlakov vo verejnom záujme a za nízke ceny. Kým dotácia sa pohybuje približne vo výške 200 miliónov, tržby ZSSK sú okolo 100 miliónov. Ministerstvo dopravy na kompenzáciu svojho rozhodnutia vyčlenilo "celých" 13 miliónov eur, čím sa dotácia zvýši z 205 na 218 miliónov eur. Táto suma je však nereálna, čo si ukážeme pomerne jednoduchým výpočtom. Podiel študentov na celkovom počte cestujúcich je približne jedna tretina. Keďže momentálne platia polovičné lístky, tak na tržbách sa podieľajú približne dvadsiatimi percentami (15% by bolo príliš málo, nakoľko dôchodcovia platia symbolické cestovné, čím zvyšujú podiel financií od študentov). Keď si vypočítame 20% zo 100 miliónov (výška tržieb), tak nám rozhodne nevyjde 13, ale 20 miliónov. A to ešte nie je do toho započítaná kompenzácia za zvýšený počet spojov, ktorý už bol ohlásený. Namieste je otázka, na základe čoho ministerstvo prišlo na sumu 13 miliónov? Podhodnotenie tejto sumy už v podstate priznal aj minister dopravy Ján Počiatek, keď konštatoval, že ďalšie prípadné náklady sú pripravení poskytnúť zo zdrojov ministerstva. Ďalšou trhlinou vo financovaní je očakávaný (a pomerne logický) prepad počtu platiacich cestujúcich. Veď kto by už chcel cestovať v natrieskanom vlaku plnom študentov a dôchodcov. Mnoho ľudí si radšej vyberie komfortnejší spôsob dopravy, teda pravdepodobne auto. Keďže nikto presne nedokáže odhadnúť ako sa zmenia počty platiacich a neplatiacich cestujúcich, zostáva otázka "Koľko nás to bude vlastne stáť?" veľkou záhadou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto si chce už teraz predstaviť, ako to bude vyzerať po 17. novembri, odporúčam zviesť sa niektorým z posilových piatkových či nedeľných vlakov. Ak totiž bližšie nahliadneme do radenia vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, tak zistíme že zrekonštruovanými vozňami dokážu pokrývať takmer všetky rýchliky (s výnimkou piatkových a nedeľných spojov) na všetkých významnejších tratiach a vďaka eurofondom aj časť regionálnych osobných vlakov, najmä v okolí Žiliny a Bratislavy. Posilové vlaky sú ale trošku iná káva. Sú zložené z minimálne tridsaťročných "dobytčákov" so známymi koženkovými sedačkami, prípadne lôžkových vozňov (na denných spojoch podotýkam), ktoré sú úplne plné študentov. Nezriedka sú plné i uličky a cestujúci stoja aj na schodíkoch pri dverách. Približne takto to bude vyzerať. Bude totiž potrebné zaviesť množstvo nových spojov, pre ktoré jednoducho ZSSK nemá adekvátne vozne. Dôkazom je i informácia, ktorú priniesol portál idnes.cz, že ZSSK rokuje o nákupe vyradených! vozňov od Českých dráh, ktoré plánuje využiť práve na nové vlaky pre študentov a dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skúsme si trochu zaprorokovať. Áno, vlaky budú plné ľudí (z čoho budú šťastní najmä starí súdruhovia železničiari, ktorí dodnes s láskou spomínajú na preplnené 15-vozňové súpravy za socializmu) a počet prepravených študentov a dôchodcov bude rásť. A keďže títo ľudia budú cestovať zadarmo, nebude im veľmi vadiť badateľný pokles komfortu cestovania. Avšak práve kvôli zníženému komfortu začne ubúdať normálnych platiacich cestujúcich. Samozrejme tí, ktorí nemajú možnosť cestovať autom zostanú verní železnici, ale cestujúci, ktorí majú na výber si preplnený vlak rozhodne nezvolia. A tak moderný cieľ železnice, ktorým je prilákanie cestujúcich z áut zostane na Slovensku utópiou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodnutie vlády hlása návrat do časov súdruhov. Ale od ľudí, ktorí si November 89 buď nevšimli, alebo kachličkovali kúpeľňu nemôžeme nič iné čakať. 

Autor je sprievodca vo vlaku.

Zdroje:
http://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/2014_pdf/VS_ZSSK_SK_2013.pdf

http://ekonomika.idnes.cz/drahy-opravi-dalsi-stare-vozy-cast-pronajmou-na-slovensko-pn8-/eko-doprava.aspx?c=A141022_093122_eko-doprava_suj

http://www.zelpage.cz/razeni/

Marek Ondruš

Marek Ondruš

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Historik a sprievodca vo vlaku. Zvláštna kombinácia, ja viem, ale budú z toho dobré texty. O doprave, o histórii, o politike, o spoločnosti ale aj o turistike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu